Yarsagumba (Cordyceps)

je ponepálštěný tibetský název „dbyar rtswa dgun'bu“ (letní tráva, zimní červ), pro vzácnou houbu, parazitující na těle larvy můry z rodu Thitarodes. Tato houba – česky HOUSENICE ČÍNSKÁ (CORDYCEPS, nebo také OPHIOCORDYCEPS SINENSIS) – se vyskytuje pouze v nadmořských výškách od 3000–5000 v Tibetu, Nepálu, Číně, Bhútánu a Severo-Východní Indii. Pro své léčivé účinky je již mnoho let důležitou složkou Tradiční Čínské Medicíny, určenou mužům i ženám, a díky stále se zvyšující poptávce a obtížnostech při sklizni je nejdražší léčivou houbou vůbec. 
 

VZNIK HOUSENICE ČÍNSKÉ

Larva můry z rodu THITARODES žije v zemi na horských stráních v Tibetu a Himalájích v nadmořské výšce od 3000–5000 m, kde tráví 2–5 let svého reprodukčního cyklu, před zakuklením a následnou proměnou, živící se kořínky rostlin. V této době (není zcela jasné jak: buďto spolknutím spory, nebo dýchacím otvorem larvy) je napadena spory houby z čeledi OPHIOCORDYCIPITACEAE. Fungus proniká do housenky a postupně svým podhoubím vyplňuje celé její tělo, eventuálně ji zabíjí a mumifikuje. Než se tak stane, houba donutí larvu dostat se těsně pod povrch země a na jaře po roztání sněhu vyrazí larvě z hlavy plodnice dosahující výšky 5–15 cm nad povrchem, která uvolňuje spory a celý cyklus se opakuje.
yarsagumba 10g
yarsagumba 1g krabička
yarsagumba 1g bez balení
O dodavateli:
Jsme volné sdružení lovců HOUSENICE ČÍNSKÉ, nazývající se YARSAGUMBA. Tímto produktem se zabýváme již 10 let a účastníme se sklizní v Nepálu a Tibetu. S našimi zkušenostmi garantujeme kvalitu a stálost dodávek. Nabízíme divokou HOUSENICI ČÍNSKOU, tedy YARSAGUMBU v původní podobě, tak jak jsme ji získali v TIBETU, po očistění a usušení na slunci. Žádné tablety! Žádné pilule! Žádný prášek! Ale skutečná, 100 % přírodní, divoká YARSAGUMBA! Momentálně máme skladem housenici z Yushu (Tibetská autonomní oblast, provincie Čching-chaj)-(obecně se věří, že právě Yushu je jedno z míst produkující Yarsagumbu nejlepší kvality), sklizeň 2011, a objednat si ji můžete přímo zde, na našich stránkách.

 

V TRADIČNÍ ČÍNSKÉ MEDICÍNĚ

je YARSAGUMBA(Cordyceps) většinou používána jako posilující lék (tonikum). Podle Liu (1994) její hlavní využití je pro léčbu celkového vysílení, potíží s dýcháním a plicních onemocnění (jako tuberkuloza, astma),onemocněni ledvin, jater a kardiovaskulárních chorob, dále pak bolestí zad a sexuálních problémů (jako nedostatek sexuální energie, předčasná ejakulace). Její afrodiziakální využití, zdá se býti hnací silou hlavně mužských spotřebitelů v Číně, nebo alespoň je to názor Tibeťanů, podílejících se na sklizni, kteří naopak říkají, že oni to nepotřebují užívat pro tento účel (!) 
 
V odborných spisech z poslední doby o Tibetské medicíně (Gawä Dorje 1995) je CORDYCEPS (uváděn jako yartsa gunbu) umístěn do kategorie tsi men (Wylie 1959: rtsi sman), léčivé esence, které zahrnují několik posilujících léků. Je doporučen jako hlavní tonikum pro posilování imunního systému a potence, a je předepisován obyčejně v kombinaci s jinými léčivy na potíže s ledvinami, plícemi a srdcem, stejně jako na žloutenku typu B. V dnešní době je také často zmiňován jako prostředek zlepšující zrak. 
 
Pro celkový přehled moderního výzkumu CORDYCEPSU, zahrnující možné proti-nádorové, proti-rakovinové a proti-virální aktivity, imuno-modulující, cholesterol-snižující a anti-oxidační effekty, a možné zvýšení životní síly a libida, čtěte v Zhu et al.(1998), Holliday and Cleaver (2004) and Canney (2006).

 

OBECNÉ POUŽITÍ HOUSENICE ČÍNSKÉ

 • zdroj energie a životní síly 
 • posiluje ledviny a jejich yang 
 • vyživuje yin plic 
 • má silné afrodiziakální účinky zvyšující libido u mužů i žen 
 • proti únavě a celkovému vyčerpání 
 • používá se k upevnění zdraví a prevence 
 • má omlazující účinky 
 • je oblíben mezi sportovci, protože zvyšuje energetické hladiny a výdrž 
 • podporuje nárůst svalové hmoty a zpevňuje tělo 
 • snižuje stres a navozuje pocity klidu a vyrovnanosti 
 • pomáhá odstraňovat pránické (s dýcháním související) nemoci – rozpouští hlen 
 • zvyšuje tvorbu spermatu

DÁVKOVÁNÍ LÉČIVÉ HOUBY

Zdravému člověku, používajícímu YARSAGUMBU jako afrodisiakum, životabudič nebo stimulant k různým sportovním výkonům stačí tato doporučená kůra: 0,3–0,7g (1–2ks dle velikosti) denně jíst v původní podobě nebo zalít horkou vodou (čajem) a sníst po 20 minutách nebo rozdrtit a pít v mléce po dobu 3–4 dní. Po 3 dnech pauzy lze kůru opakovat. V případě konkrétních zdravotních problémů jsou doporučené denní dávky vyšší a je vhodné je konzultovat s vaším lékařem. 
 
V Asii se HOUSENICE ČÍNSKÁ přidává do různých jídel, jako kuřecí a kachní polévky, dá se jíst s vepřovým masem, vaří se v kachních žaludcích nebo se YARSAGUMBOU kachna nakrmí a za 2–3 dny se připraví a sní (taková kachna má zpravidla velmi chutné maso). Někteří lidé dávají přednost prášku, před původní podobou (houbu lze rozemlít v mlýnku nebo rozdrtit v hmoždíři), avšak během tohoto procesu dochází ke ztrátám. Nejlepší cestou jak CORDYCEPS SINENSIS konzumovat je jednoduše sníst celou houbu s larvou a zapít vodou, mlékem nebo čajem. Chuť je příjemná, nasládlá, houbovo-oříšková a případný odpor k pojídání housenek (i když vlastně se již o housenku nejedná, nýbrž pouze o její obal) je většinou překonán díky benefitu, který YARSAGUMBA skýtá.

HOUSENICÍ ČÍNSKOU se nelze předávkovat, stejně jako nejsou dle dostupných informací známy žádné nežádoucí vedlejší účinky nebo škodlivost užívání pro těhotné ženy. 

   
 
Tisknout stránku Vytisknout stránku