Co je čínská medicína?

Čínská bylinná medicína je jedním z největších bylinných systémů na světě.

Tradice tohoto léčebného systému přetrvává nepřetržitě již od  3. století před naším letopočtem. Čínská medicína zahrnuje všechny východní tradice pocházející z Japonska, Vietnamu, Tchaj-Wanu nebo Koreje. Součástí čínské medicíny jsou léčba bylinami, akupunktura, dietní terapie, cvičení tchai-ťi a čchi-kung. 

Čínská bylinná medicína je spolu s dalšími složkami čínské medicíny založena na koncepci jin a jangu. Snaží se chápat a léčit mnohé stavy, které mohou podkopávat základní rovnováhu mezi jin a jangem a které mohou spotřebovávat nebo blokovat čchi nebo vitalitu člověka. Klinické strategie jsou založeny na diagnostice syndromů z příznaků a symptomů odrážejících nerovnováhu.

Bylinná medicína a moderní farmakologie 


Výzkum ve stále větší míře ukazuje, že tradiční použití rostlinných léčivých přípravků je často ve shodě se známými farmakologickými účinky rostlinných složek. Bylinná medicína se však od medicíny založené na farmakologických léčivých přípravcích liší. Zaprvé kvůli tomu, že rostlinné materiály jsou díky svému celkovému složení mnohem vyváženější než léky založené na izolovaných aktivních složkách a mají mnohem nižší pravděpodobnost vedlejších účinků. Zadruhé proto, že byliny se obvykle předepisují v kombinaci, různé složky předpisů se navzájem vyvažují a působí ve vzájemné součinnosti, což zvyšuje účinnost a posiluje bezpečnost. Zatřetí se bylinné léky snaží především napravit vnitřní nerovnováhy spíše než léčit samotné symptomy a účelem terapeutického zákroku je podporovat tento samouzdravovací proces.


Co dokáže čínská medicína léčit?


Čínská medicína se úspěšně používá na velmi široké spektrum stavů. Mezi nejčastěji léčené poruchy patří: 
  • Kožní nemoci včetně ekzémů, lupénky, akné, růžovky, kopřivky 
  • Poruchy zažívací soustavy včetně syndromu dráždivého tračníku, chronické zácpy, vředovité kolitidy 
  • Gynekologické stavy včetně premenstruačního syndromu a bolestivé menstruace, endometriózy, neplodnosti
  • Hepatitida a AIDS: byly získány určité slibné výsledky u léčby hepatitidy C a podpůrná léčba může být přínosná u případů infekce virem HIV 
  • Syndrom chronické únavy, ať už na pozadí virových infekcí nebo jiných situací 
  • Dýchací potíže včetně astmatu, bronchitidy a chronického kašle, alergické a celoroční rýmy a zánětu vedlejších nosních dutin 
  • Revmatologické stavy (např. osteoartritida a revmatoidní artritida) 
  • Poruchy močových cest včetně chronického zánětu močového měchýře
  • Diabetes včetně léčby a prevence
  • Psychologické problémy (např. deprese, úzkost)
Tisknout stránku Vytisknout stránku